Zatem należy pamiętać, że nasze akwariowe rybki mają wiele cech swojego gatunki i mimo nazwy 'glonojad' nie zadowolą się samą sałatą...
By nie sprawiać sobie więszych poblemów przy karmieniu zbrojników można używać gotowe produkty dostępne w sklepach akwarystycznych lub zoologicznych. Tu wybór jest duży. Od produktów roślinnych na mięsnych skończywszy. Jednak każdą - nawet gotową karmę - należy dobrać do gatunku. Więc, gdy kupujemy glonojada - należy zawsze pytać o jego gatunek, gdyż wtedy będziemy mieli pewność, że odpowiednio dobraliśmy pokarm.
Przykładowa karma dla glonojadów |
Rośliny - dla wszystkich gatunków niezależnie od tego, czy są mięsożerne czy też nie - odgrywają ważną rolę. Zbrojniki bardzo często podgryzają rośliny, czego konsekwencją może być ich całkowite zniszczenie.
Oczywiście, glony osadzające się na szybkach akwarium, podłożu czy roślinach są również ważne, jednak nie liczmy na to, że kupując glonojada - kupiliśmy odkurzacz do czyszczenia akwarium.
Glonojady lubią także warzywa - np. papryka, sałata, kalafior, szpinak. Jednak należy pamiętać, że glonojady nie mają zębów, więc np. w przypadku papryki - należy obrać ją ze skóry. Zawsze przed podaniem - powinniśmy wyczyścić podawany pokarm, np. przez gotowanie.
Zwykle nie ma problemu z podaniem pokarmu, lecz np. w przypadku sałaty może być problem, gdyż ona nie zatonie, a będzie utrzymywać się na powierzchni wody. Dlatego też dobrze sprawdzą się ceramiczne 'widełki'.
Wspomniane 'widełki' |
A tak to wygląda w akwarium |
Żywienie glonojadów nie jest zbyt skomplikowane, jednak pamiętajmy, że od czasu do czasu powinno się urozmaicać dietę rybek.