Woda w akwarium

Utrzymywanie odpowiedniej jakosci i stanu wody w akwarium




Woda w calym akwarium odgrywa najbardziej  znaczaca role, rzecz jasna nie chodzi o to, ze akwarium bez wody nie byloby juz akwarium dla rybek. Odpowiednio dobrana temperatura, skladniki chemiczne, filtracja, czystosc... moznaby wymieniac bez konca - to wszystko sklada sie na stan i jakosc, a najogolniej mowiac - na odpowiedniosc dla ryb.




Temperatura

Temperatura jest bardzo znaczacym czynnikiem. Oprocz stanu zdrowia, na ktory wplywa, decyduje o tarle i pozniejszym wylegu ikry. Zacznijmy od tego, iz kazdy gatunek ma swoja optymalna temperature. Przykladowo glonojad - najliczniejsza czesc rodziny zbrojnikowatych w naturalnych warunkach zyla w cieplych wodach, np. Amazonki, gdzie temperatura wynoscila srednio ok. 26 stopni C - zatem nie mozna tych rybek trzymac w wodzie o temperaturze np. 18 stopni *.
Kazde zmiany temperatury negatywnie wplywaja na rybki. Zle dobrana temperatura wody szczegolnie zle wplywa na narybek i ikre. Moze bowiem powodowac wady w ich pozniejszym rozwoju, badz opoznic ich dojrzewanie.
Coz jednak zrobic, gdy ma sie rozne rodzaje rybek. Odpowiedz mimo pozorow nie jest jednoznaczna, zalezy od tego - jakie to sa gatunki. Najogolniej rzecz biorac - utrzymywac srednia temperature. Oczywiscie, najoptymalniejszym rozwiazaniem byloby dobieranie gatunkuow pod wzgledem wymagan.
Do ocieplania wody mozna stosowac roznego rodzaju grzalek, ktore mozna bez problemu otrzymac w sklepach akwarystycznych badz zoologicznych. Mozna dzieki niej regulowac temperature.
Przykladowa grzalka do akwarium

 Natlenienie wody

Kolejny wazny aspekt. Zbyt male natlenienie powoduje badzo zle skutki w rozwoju rybek, a nawet moze zagrozic ich zdrowiu lub zyciu. Tym bardziej, jezeli w akwarium mamy dosc pokazna liczbe roslin. Opadajace liscie gnija, podczas rozkladania tkanek roslinnych potrzeba tlenu - przez co jeszcze wieksza ilosc jest zabierana zwierzetom. Same rosliny rowniez pobieraja rozpuszczony w wodzie tlen.
Dlatego tak wazne jest odpowiednie natlenienie. Mozna stosowac filtry (a raczej jest to wskazane), oprocz samego natleniania - woda jest rowniez oczyszczana. Wszelkiego rodzaju 'nieczystosci' sa zatrzymywane wewnatrz filtra - na specjalniej gabce.
Filtry nalezy czyscic - najlepiej podczas czyszczenia calego akwarium.
Przykladowy filtr

Twardosc wody

Twardosc wywoluja wozpuszczone w wodzie sole zelazawe, wapniowe i magnezowe. Ich calkowita ilosc to ogolna twardosc wody. W Polsce stosuje sie niemiecki stopien twardosci. 

Wiele osob w celu okreslenia twardosci wody stosuje specjalne zestawy (w ktore mozna zaopatrzyc sie w sklepach akwarystycznych). Nie sa one skomplikowane. Nalezy jednak zwrocic uwage, czy dany zestaw nie jest przetermionowany.
Wszelkie korygacje wody sa dosc klopotliwe, zatem o wiele latwiej jest dobrac gatunki roslin i rybek do obecnej twardosci wody. 

Odczyn wody

Odczyn wody - czyli pH. Zwykle naturalne zbiorniki maja odczyn od 5,5 pH do 8.
W akwariach zwykle nie potrzeba korygowac odczynu wody, jednak sa niektore gatunki ryb potrzebujacych specjalny odczyn - np. kwasny - jak u neona czerwonego. 
Mimo wszystko, najoptymalniejszy jest odczyn neutralny (czyli pH = 7). Szczegolnie w przypadku ikry i rozrodu - pH odgrywa wazna role. 

Skladniki chemiczne

Wody slodkie (miekkie) zawieraja zwykle jedynie niewielka ilosc chlorku sodu (czyli NaCl), twarde natomiast weglan wapnia i siarczan wapnia.
Sklad chemiczny jest zwykle mniej brany pod uwage niz inne czynniki w zbiorniku. Rzadko kiedy wystepuja szkodliwe zwiazki chemiczne, aczkolwiek i na nie nalezy zwrocic uwage. Najbardziej szkodliwe dla rybek akwariowych jest wystepowanie w zbiorniku zwiazkow chloru, cynku i olowiu.


Ozdoby

Wszelkiego rodzaju ozdoby (korzenie, plastikowe roslinki, zamki itp.) zwykle nie wplywaja znaczaco na stan    rybek, aczkolwiek niektore z nich moga byc wykonane z szkodliwych substancji. Przez co nalezy zwracac szczegolna uwage przy zakupie na pochodzenie danego produktu i ewentualne certyfikaty.
Mimo wszystko nalezy jednak zawsze pamietac, ze nie jest to zadna przykladowo roslinka, a kawalek plastiku.
Najlepszym rozwiazaniem jest zasadzenie prawdziwych roslin wodnych.




Podsumowujac - wiele czynnikow wplywa na stan i jakosc wody. Tak wiec - wszystkie aspekty nalezy brac pod uwage, gdy posiadamy akwarium.












____________________________________________________

* - stwierdzenie to nie odnosi sie do wszytskich gatunkow tyb z rodziny zbrojnikowatych, a wiekszej ich czesci, bowiem istnieja rodzaje, ktore potrzebuja wody o temperaturze znacznie nizszej - w granicach 17-18 stopni C.