Akwarium

Czy glonojad musi mieć specjalne akwarium? Pytanie niby banalne, lecz jednak odpowiedź brzmi: tak.

Glonojady 'akwariowe' nie są dużymi rybkami. Rzecz jasna, niektórzy posiadają większe zbrojniki, których miara dochodzi nawet do pół metra. Lecz czy mamy mniejszego, czy też większego zbrojnika - należy dobrać odpowienie akwarium.
Wielkość odgrywa znaczącą rolę. Wyznacza ilość miejsca do życia, a zarazem wyznacza ilość glonów osiadających na szybkach. Dość często możemy spotkać się z opinią 'jeden glonojad na dwadzieścia-pięć litrów wody'. To stwierdzenie jest jednak błędne, gdyż glonojad nie naje się samymi glonami nawet w olbrzymim akwarium, ale konieczne jest podawanie innych produktów (patrz- żywienie). Zatem nie kierujmy się przy chęci kupna zbrojników - ilością wody. Choć prawdą jest, że niewskazane jest posiadanie w małym akwarium dużej ilości glonojadów (co wynika z ich obrony terytorium i rzadkiej co prawda, lecz występującej agresji wobec przedstawicieli tego samego gatunku).
Zatem wybierzmy akwarium, takie by każdy glonojad miał miejsce dla siebie. W 20 litrowym akwarium zmieszczą się bez problemu 2 - 3 glonojady.
Bardzo ważne jest, by akwarium było przykryte. Zbrojniki lubię czasem wyskoczyć z akwarium, a później może być problem, jeżeli glonojad spadnie na podłogę... Zatem koniecznie musimy zaopatrzyć się w przykryte akwarium.

Kolejna ważna rzecz - roślinność. W 'glono-akwarium' powinno znaleźć się wiele roślin. Szczególnie szerokolistnych. Zbrojniki lubią czasami podgryzać liście roślin, co może spowodować ich zniszczenie. Rośliny, korzenie, kamienie  to idealne kryjówki dla zbrojników. Szczególnie w czasie tarła. Zatem nie zapominajmy, by do naszego akwarium choć jeden korzeń.

Jako kryjówki świetnie sprawdzą się gliniane jamki, dostępne w każdym chyba sklepie zoologicznym. Jest to doskonałe miejsce na składanie ikry i wychowywanie młodych.Opieka nad ikrąPorośnięta roślinnością kryjówka
 Jako podłoże - najlepiej sprawdzają się drobne, jasne kamyki. Dodając do nich np. w rogu - ciemniejsze i większe kamyki - nasze akwarium wygląda bardzo efektownie. Pamiętajmy, by w podłożu nie było żadnych ostrych elementów lub krawędzi.

Woda - najważnieszy chyba czynnik. Powinna być napowietrzniona i filtrowana. Warto wiedzieć, że glonojad działa jak wskaźnik zawartości ilości tlenu w wodzie. Jeżeli jest go mniej niż potrzebuje co chwilę wypływa na powierzchnię zaczerpując. Wskazane jest by około 1/5 wody całego akwarium zmieniać co tydzień. Może to być woda przegotowana. Nie myjmy akwarium częściej niż raz na jeden lub dwa miesiące. Do mycia akwarium używajmy wody z lekkim roztworem soli.

Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 27 st. C i nie niższa jak 19 st. Jednak każdy gatunek preferuje inną temperaturę wody, przez co należy dostosować ją do gatunku. Średnia, najodpowiedniejsza temperatura to 22-23 st. C. Odczyn wody najlepiej, gdy jest neutralny.