Rozmnażanie

Większości rodzajów glonojadów nie uda nam się rozmnożyć w akwarium, wynika to z różnych czynników - ale głównie chodzi o to, że akwarium to nie jest środowisko naturalne.

Najczęstsza pora tarła występuje zimą. Samica składa kilka dziesiąt jaj w szparach korzeni lub w innych kryjówkach, jednak ikrą opiekuje się samiec.

By przyspieszyć czas tarła można obniżyć temperaturę do ok. 21 st. C (o ile zwykle wynosiła ona więcej) oraz zmieniać codziennię wodę (nawet o 50 procent).

Wylęg następuje najczęściej po 6-7 dniach, jednak czas ten uzależniony jest od temperatury wody (im wyższa tym wylęg trwa krócej).  Na krótko przed wykluciem się młodych rybek powinno się przenieść  całą ikrę oraz samca do małego zbiornika (do 30 litrów), oczywiście zabierając ze sobą wodę z dotychczasowego zbiornika. Pozwala to samcowi na spokojne dokończenie wychowania małych zbrojników.

Zdarza się, że niektóre samce nie chcą wychowywać potomstwa i porzucają ikrę. Wtedy należy zająć się samemu młodymi. Należy przenieść ikrę do małego akwarium (ok. 15l) z jamką i napowietrzamy wodę. Temperaturę można podwyższyć do 28 st C. Ikra nie powinna pływać po całym akwarium, dlatego warto użyć specjalnej siatki (lub zwykłej do tylkowania, po uprzednim wygotowaniu), następnie umieścicić obok filtra.




Narybek zwykle ma 5-6 mm długości, lecz szybko rośnie. W pierwszych dniach jako pożywienie służą im ich żółtka.

Samiec i samica





Ikra złożona w 'jamce'




Jedniodniowe zbrojniki






Sześciodniowe rybki


Dwutygodniowe glonojady